ŽÁCI ZUŠ NA KONCERTĚ ŠPANĚLSKÉ TRUMPETISTKY

V pátek 11. října navštívili žáci Jan a Martin Š. a Jakub J. spolu se svým učitelem hry na trubku Jakubem Šeflem koncert v sále Novoměstské radnice v Praze 2, na němž se v České republice poprvé představila španělská trumpetistka, saxofonistka a zpěvačka Andrea Motis. Tato v hudební branži již velmi známá mladá umělkyně vystoupila v Praze v kvintetu se španělským multiinstrumentalistou Joanem Chamorrem, pedagogem a iniciátorem hudebních projektů Escola Municipal de Sant Andreu. 24letá Andrea se spolu se svými vrstevníky věnuje dixielandu, swingu, bebopu, soulu, funku i latinsko-americkému jazzu, bylo tedy pro naše žáky mimořádným zážitkem slyšet všechny tyto hudební styly živě a v dokonalém profesionálním provedení. V našem případě se podařilo i setkání s hudebníky po koncertě, kdy měli naši žáci možnost s nimi krátce podiskutovat o společných tématech. Bonusem bylo setkání se swingovým zpěvákem a mým kolegou Janem Smigmatorem (se zpěvačkou Dashou moderuje rozhlasový Klub Evergreen, vystupuje m. j. s Bigbandem Felixe Slováčka aj.), jenž byl také návštěvníkem tohoto koncertu. V základních uměleckých školách u nás se výuce těchto žánrů stále ještě věnujeme pouze okrajově, proto jsou návštěvy takovýchto koncertů mimořádnou příležitostí, jak žákům tuto hudbu přiblížit a přivést je do koncertních síní jako budoucí kultivované a vzdělané posluchače.

Jakub Šefl, DiS., učitel ZUŠ